Je vodná fajka škodlivá? Zdravá zábava a shisha majú od seba trošku ďaleko!

Je vodná fajka škodlivá – áno či nie? Túto otázku si už určite položil každý, kto podľahol jej kúzlu a shisha sa stala jeho vášňou, koníčkom či súčasťou životného štýlu. Chýrov okolo vplyvu fajčenia vodnej fajky na ľudské zdravie je neúrekom. Koľko je na nich pravdy a ktoré sú len ničím nepodložené fámy? Vašu zvedavosť sa pokúsim čo najlepšie uspokojiť práve v dnešnom článku.

Na úvod prezradím len toľko, že pre milovníkov vodníc a nadšencov vodou chladeného tabakového dymu to asi najpríjemnejšie čítanie nebude. Shisha je totiž záľuba, ktorá vášmu zdraviu príliš nepridá – platí to skôr inverzne. Správne formulovaný nadpis by teda nemal znieť, či je vodná fajka škodlivá, ale ako veľmi.

Vodná fajka kontra cigarety! Ktorý spôsob fajčenia tabaku škodí viac?

Shisha ani cigarety si z pohľadu patogénneho vplyvu na organizmus fajčiara nemajú čo vyčítať ani závidieť. Tabakový dym obsahuje niekoľko tisíc chemických zlúčenín, decht, oxid uhoľnatý a nikotín – nechýbajú v ňom polycyklické uhľovodíky, oxidy dusíka, formaldehyd, acetón či rádioaktívne polónium. Nájdeme v ňom toxické ťažké kovy – arzén, chróm, nikel, kadmium, ale aj acetaldehyd, amoniak či metanol.

Bežná cigareta sa fajčí pár minút – je to asi 20 potiahnutí, čo znamená približne 600 mililitrov tabakového dymu. Je preukázané, že do tela fajčiara sa z jednej cigarety dostanú maximálne 2 gramy nikotínu. Priemerné sedenie pri vodnej fajke trvá približne hodinu a fajčiar počas neho urobí okolo 200 šlukov. Počas jedného fajčenia tak vdýchne až 90 tisíc mililitrov dymu! Oproti cigarete je to o 70% viac nikotínu, 36-krát viac dechtu a 15-krát viac oxidu uhoľnatého. Navyše, fajčiar shishe musí ťahať oveľa silnejšie, následkom čoho sa mu škodliviny dostávajú hlbšie do pľúc. Čo z toho vyplýva? Vodná fajka v žiadnom prípade nie je bezpečnejšia ani zdravšia, než ktorákoľvek iná forma používania tabaku. Bohužiaľ, je to skutočne tak.

Prebublaný dym by mal byť predsa zdravší! Prečo nie je?

Predstava, že voda vo váze vodnej fajky zbaví dym všetkých nežiaducich a choroboplodných partikúl je …taktiež mylná. Voda v skutočnosti zachytí a z tabakového dymu odfiltruje iba zanedbateľné percento škodlivých častíc a splodín horenia či nikotínu. V studenej vode sa dym jedine ochladí – stane sa len menej drsný a dráždivý. Nenúti ku kašľu a fajčiar ho vníma ako jemný a lahodný. Podiel nezdravých látok sa v ňom však pri prechode kvapalinou znižuje len minimálne, skôr vôbec.

Znečistenie vody počas fajčenia nespôsobuje ani tak dym, ako melasa s drobnými kúskami tabaku. Táto do nej obvykle vyteká z nesprávne zvolenej či zle naplnenej korunky. Spoľahnúť sa na vodu vo fajke ako na stopercentne fungujúci filter? To je v podstate len alibistické a falošné uspokojenie vlastného – hryzúceho svedomia. Pýtate sa prečo? Lebo veľmi dobre vieme, že fajčením si škodíme – dobrovoľne, vedome a celkom úmyselne. Je mi ľúto, že to musím napísať takto, ale taká je pravda. Čo už, každá vášeň si pýta svoju daň…

Sú náhrady tabaku vhodným riešením? Áno, avšak len sčasti!

V snahe udržať krok s dobou boli výrobcovia fajčiarskych potrieb donútení trochu sa rozhýbať. Museli nájsť spôsob, ako uspokojiť potreby moderných fanúšikov vodníc, ktorí v rámci svojho zdravého životného štýlu už nie sú ochotní klasický tabak akceptovať. Na trhu sa tak objavili jeho zdravšie tobacco-free náhrady, ktoré navyše neobsahujú žiadny nikotín. Sú to napríklad kamienky do vodnej fajky, pasta do vodnej fajky alebo príchuť či náplň do vodnej fajky. Miesto tabaku sa do korunky shishe nakladajú ochutenou melasou a glycerínom napustené pórovité minerálne kamene či celulóza.

Pri ich zahriatí na potrebnú teplotu dochádza k vaporizácii – tekuté látky sa menia na aerosól, ktorý fajkár následne inhaluje. Nevzniká žiadny dym – účinné látky sú dokonale rozptýlené iba v pare. Až potiaľto by to bolo v poriadku – v čom je teda problém? Ten je v zdroji tepla – žeravých uhlíkoch, ktoré sú položené na korunke. Tieto sa spaľujú a horia, pričom splodiny tohto procesu fajčiar vdychuje spolu so spomenutou parou či aerosólom. Škodlivosť takéhoto fajčenia viete aspoň čiastočne znížiť tak, že použijete kvalitné kokosové uhlie do vodnej fajky. Je to prvotriedny eko produkt, ktorý je vyrobený zo škrupín kokosového orecha – má vysokú výhrevnosť, horí čisto, nedymí, netlie a vytvára len minimálne množstvo popola. Aj napriek týmto benefitom však isté riziko predstavuje – o úplnej bezpečnosti fajčenia tak nemôže byť ani reči.

Je vodná fajka škodlivá? Žiaľ, áno, je to tak. Všetko zachraňuje e-shisha!

E-shisha alias elektronická vodná fajka je vlastne dômyselný a inovatívny vaporizér. Svoj obsah pomocou batérie zahreje iba na teplotu, ktorá je potrebná k uvoľneniu účinných látok – ku žiadnemu horeniu pritom nedochádza. E-shisha neprodukuje vôbec žiadny dym, decht, oxid uhoľnatý či iné nebezpečné toxíny súvisiace so spaľovaním. Náplňou e-shishe je tekutý e-liquid, ktorý obsahuje 5% nikotínu – zbytok tvorí rastlinný glycerín (VG) a propylénglykol (PG).

Vaper si tak užíva nikotín rozptýlený v pare – nepriaznivý účinok elektronickej vodnej fajky na jeho zdravie je tak v porovnaní s bežnou shishou výrazne nižší. Karcinogénny účinok samotného nikotínu preukázaný nebol, jeho vysoká návykovosť je však dobre známa. Takže ani obľúbená e-shisha nie je tak nevinná, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Je záležitosťou dospelých – maloletí, mladiství či dokonca tehotné ženy by si ju mali určite držať od tela.