Ako pripraviť vodnú fajku? S naším návodom to zvládnete za pár minút!

Ako pripraviť vodnú fajku tak, aby bolo vaše sedenie fakt dokonalým zážitkom? Hovorí sa, že dobrá rada stojí groš. U nás však máte poradenstvo týkajúce sa vodných fajok celkom zdarma – o svoje postrehy a skúsenosti sa s vami podelíme celkom grátis. Ochotne a veľmi radi pomôžeme – našou najväčšou odmenou vždy bola a bude iba vaša spokojnosť. V dnešnom článku vám ozrejmíme, ako čo najlepšie nachystať shishu na fajčenie a čomu by ste sa mali pri jej príprave vyhnúť. Ak teda skutočne chcete fajčiť vodnú fajku na pána, nasledujúce riadky sú určené práve vám!

Stavte na kvalitu! Prečo sa na vodnej fajke šetriť nevypláca?

Prvou podmienkou dobrého fajčenia je správny výber vodnice. Čo to znamená? Asi toľko, aby ste od akciovej shishe pochybného pôvodu, ktorú ste kúpili v bombastickej zľavovej kampani od pofidérneho predajcu, nečakali žiadne zázraky. Za bonitnú shishu si proste musíte trochu priplatiť – v opačnom prípade riskujete sklamanie či dokonca ohrozenie vlastného zdravia.

Jedine spoľahlivý a overený e-shop alebo seriózna kamenná predajňa s fajčiarskymi potrebami sú zárukou prvotriedneho a bezpečného tovaru. Zabudnite preto na lacné napodobeniny a “zaručené originály“ z trhovísk orientálnych dovolenkových destinácií – používajte ich maximálne ako vkusnú bytovú dekoráciu. Tak.

Vodná fajka si na hygienu potrpí! Ako ju správne ošetrovať?

Nepríjemná pachuť dymu, zápach, špina či stuchlina – to všetko sú “benefity“ shishe, ktorej majiteľ si s čistotou zrejme netyká. Očakávate jemné a lahodné obláčiky dymu, skvelý ťah a stopercentné vizuálne či chuťové uspokojenie? Toto vám dokáže zabezpečiť len vodná fajka, o ktorú sa fajkár stará doslova ako o bábätko.

Príslušné čistiace prostriedky či kefa na vázu a telo vodnej fajky nesmú chýbať v príslušenstve ani jednej vodnice. Po každom jednom fajčení je potrebné vodnú fajku po vychladnutí rozobrať a všetky jej diely dôkladne vyčistiť vhodným prípravkom a teplou vodou. Jednotlivé časti sa následne musia precízne vyutierať bavlnenou handrou a nechajú sa doschnúť na dobre vetranom mieste.

Shishu je možné opätovne poskladať až vtedy, keď sú všetky jej komponenty úplne suché – trvá to približne hodinku. Apropo, aj celkom novú shishu je nutné pred jej prvým použitím jemne prepláchnuť a vyčistiť. Zbavíte ju tak prachu, ale aj prípadných drobných nečistôt pochádzajúcich z výroby. Stále platí rovnica, že čistá shisha = perfektná session.

Na rade je váza vodnej fajky! Ako ju narichtovať tip-top?

Váza je najspodnejšia časť shishe. Vodnej fajke poskytuje potrebnú stabilitu a prebieha v nej chladenie dymu. Vo váze je napustená čistá studená voda, v ktorej sa dym prebubláva – zbavuje sa tak malých pevných častíc a stáva sa chladnejším. Studený dym je omnoho jemnejší neškriabe v krku, nedráždi a nenúti fajčiara kašľať.

Ako vyzerá kóšer pripravená váza? Voda vo váze by mala ideálne zakrývať 2-3 posledné centimetre spodného konca ponornej tyče – celý difúzor musí byť vždy schovaný pod hladinou. Ak dáte vody menej, dym sa cez ňu bude filtrovať len čiastočne, ak vôbec – zostane teplý a drsný. Keď to s vodou preženiete a nalejete jej viac, fajkárovi sa bude dym ťahať ťažko a fajčenie bude pre neho úmorné. Ak bude vody príliš, pri fajčení sa môže poľahky dostať aj do hadice a odtiaľ až do vašich úst. Úprimne, voda z vázy shishe nie je veľmi chutná. Takže – ani veľa, ani málo, vody musí byť vždy tak akurát!

Bezchybne poskladaná shisha musí perfektne tesniť! Dá sa to overiť?

Ak je váza hotová, pripevnite na ňu telo fajky. Ide to jednoduchým nasunutím alebo pomocou závitu, no v poslednej dobe sa na tento účel čoraz častejšie využíva tzv. click-on systém. Je to moderný a mimoriadne účinný spoj. V hrdle vázy sú malé výstupky, ktoré presne zapadnú do drážok v spodnej časti tela – zasuniete ich do seba, priečne pootočíte a máte hotovo!

Potom pripojíte hadicu s náustkom – k telu sa napája cez adaptér s tesnením, niektoré modely však používajú i klasický závit. Teraz prichádza na rad test tesnosti! Otvorený horný koniec tela shishe poriadne zakryte dlaňou a do druhej ruky si vezmite hadicu. Vložte si náustok do úst a silno potiahnite. Ak na dlani pocítite podtlak a cez fajku sa vám nepodarilo pretiahnuť žiadny vzduch, máte vyhraté. Vaša shisha je zmontovaná absolútne vzduchotesne. Nasaďte už iba tácku s korunkou a vaša skvelá relácia sa môže začať!

Ako pripraviť vodnú fajku je už jasné! Na čo ešte nesmiete zabudnúť?

Perfektne “sfúknutá“ shiha si pýta aj náležitý tabak. Tabak do vodnej fajky pred použitím poriadne premiešajte a skontroluje jeho vlhkosť – ak je priveľmi suchý, prilejte glycerín a melasu. Väčšie a tvrdšie zhluky tabaku rozdrvte. Korunku napĺňajte rovnomerne, zľahka a jemne – naložený tabak musí byť kyprý a vzdušný. Nikdy ho však do korunky nenabíjajte viac, než pol centimetra pod jej horný okraj. Vynikajúcim zdrojom tepla je kokosové uhlie do vodnej fajky – jedná sa o špičkový a vysokoakostný eko a bio produkt. Horí čisto a bez zápachu, má vysokú výhrevnosť, vôbec netlie a vytvára len minimálne množstvo popola.

Rýchlozápalné uhlíky do vodnej fajky s obsahom síry je záležitosťou viac-menej zlých poveternostných podmienok či nepriaznivého počasia. Používajte ho ozaj len v núdzových a výnimočných prípadoch, má totiž tendenciu negatívne ovplyvňovať chuť tabaku. Fajčenie shishe vám výrazne uľahčí badcha (kovový nástavec na korunku nahradzujúci alobal), tarbuš (kovový ochranný kryt korunky) či dômyselná kombinácia oboch týchto zariadení – HMS (Heat Management System). O týchto vymoženostiach moderného fajkára sa dozviete viac v niektorom z našich ďalších článkov už čoskoro!

Článok pre vás pripravil Vojtech