Ako poskladať vodnú fajku? Len bezchybne zložená shisha vám poskytne TOP zážitok!

Ako poskladať vodnú fajku? Pri hľadaní odpovede na túto otázku som si spomenul na nežnú výstrahu mojej slovenčinárky zo strednej (pozdravujem!), ktorú veľmi rada používala pri zdôrazňovaní významu preberaného učiva. “Toto musíte vedieť na jednej nohe stojac a v C durovej tónine odzadu odspievať aj keď vás o polnoci zobudím!“ K našej dnešnej téme si tieto slová dovolím od nej požičať – pasujú mi sem doslova ako …veď viete čo na šerbeľ.

Prečo? Pretože správne zložená vodná fajka je jednou zo základných podmienok kvalitného a uspokojivého fajčenia. Ledabolo poskladanú vodnú fajku nezachráni ani ten najkvalitnejší tabak či prvotriedne kokosové uhlie. Vaše sedenie pri odfláknuto či amatérsky poskladanej vodnici bude, ako sa hovorí – o ničom. Pofajčiť si pofajčíte, to áno, ale do kolien z toho rozhodne nepôjdete. Ako sa teda skladá shisha na pána?


Aj nová vodná fajka potrebuje prečistiť! Ako na to?

Práve ste vybalili svoju novučičkú shishu zo škatule a už sa neviete dočkať, kedy si z nej prvýkrát potiahnete? Ten pocit poznám, všetko chápem, no chvíľku budete musieť ešte vydržať. Vodnú fajku je totiž potrebné pred jej prvým použitím trochu poumývať. Nie, nebojte sa, žiadne veľké čistenie sa robiť nebude.

Jednotlivé diely vodnice úplne stačí pred ich zložením zľahka prepláchnuť čistou vlažnou vodou, poutierať bavlnenou handrou a nechať aspoň hodinku poriadne preschnúť na dobre vetranom mieste. V podstate ide len o to, aby ste fajku zbavili prachu – ten by mohol vaše úvodné fajčenie dosť znepríjemniť. Po každom fajčení však už budete musieť shishu pulírovať trochu viac – pomôže vám čistič na vodnú fajku (shisha cleaner) alebo kefa na vodnú fajku. Majte na pamäti, že iba čistá fajka je zárukou skvelej relácie.

Začneme pekne od piky! Je už váza suchá?

Keď z vázy zmizli aj posledné známky vlhkosti, môžeme spokojne začať. Váza vodnej fajky je základ – stojí na nej celé zariadenie a zároveň sa v nej ochladzuje tabakový dym.

Koľko vody do nej naliať? Vodná hladina musí zakrývať všetky dierky difúzora na dolnom konci ponornej tyče – sú to obvykle 2 až 3 centimetre jej najspodnejšej časti. Keď bude vody menej, dym sa nebude riadne prebublávať – zostane teplý, vlhký, bude dráždiť v krku a nútiť na kašeľ. Ak zas bude vody príliš, sťaží to ťah fajky. V tomto prípade tiež hrozí, že sa voda dostane až do hadice a fajčiar si z nej môže nechcene chlipnúť. Bŕŕŕ – verte mi, že poznám aj onakvejšie delikatesy!


Pre zlepšenie a ozvláštnenie chuti dymu môžete do vázy pridať kúsky ľadu či nakrájaného ovocia. Niektorí fajnšmekri do nej miesto vody dávajú napríklad čaj, mlieko, kávu či rôzne druhy alkoholických nápojov – na toto však ešte máte čas.

Nasleduje telo fajky! Ako ho pripojíme na vázu?

Telo fajky sa dá na vázu napojiť troma rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšou a najstaršou metódou je klasické zasunutie tela do vázy, ktorej vrchný otvor je zabezpečený gumovým tesnením. Druhou možnosťou je spojenie pomocou závitu. Telo fajky sa do vázy naskrutkuje, pričom na konci zatáčania sa primerane silno utiahne. Najnovší a najmodernejší je tzv. bajonetový spoj alebo click on systém. V hrdle vázy nájdete malé výstupky, ktoré presne zapadnú do drážok vnútri nižnej časti tela. Šuchnete ich do seba, jemne pritlačíte, nadoraz priečne pootočíte a voilá – perfektné spojenie je na svete!

Tesnosť shishe si poľahky overíte nasledovne. K vodnej fajke prostredníctvom adaptéra s tesnením alebo závitu pripojíte hadicu. Na jej druhý koniec nastoknete náustok, ktorý si vložíte do úst. Dlaňou ruky riadne upcháte otvor na hornej časti tela fajky a silno si potiahnete – akoby ste chceli fajčiť. Nevtiahli ste do úst žiadny vzduch? Vodná fajka je poskladaná dobre! Ak sa vám predsa len nejaký vzduch do úst dostal, niekde sa stala chyba. Všetky spoje na vodnici skontrolujte, nájdite netesnosť a odstráňte ju.


Ako poskladať vodnú fajku už skoro viete! Čoho sa týkajú naše posledné inštrukcie?

Na vrchnú časť tela fajky nasaďte kovovú tácku a korunku. Klasickú korunku (tureckú) s dierkami na dne použijete pri fajčení suchšieho druhu tabakovej zmesi. Pre vlhký tabak, príchuť do vodnej fajky (náplň do vodnej fajky), kamienky do vodnej fajky či pastu do vodnej fajky je vhodná korunka typu Vortex alebo Phunnel. Tieto korunky majú vyššie okraje a sú prispôsobené na väčší obsah melasy a glycerínu vo fajčive.

Z dôvodu skvalitnenia vašej seansy odporúčame použiť badchu, tarbuš alebo dômyselný a invenčný HMS (Heat Management System). Tieto pomôcky sú určené na lepšiu reguláciu tepla počas fajčenia a zabraňujú trúseniu popola z uhlíkov do korunky alebo okolia shishe.

Na úplný záver máme pre vás ešte malé povzbudenie. Pri skladaní a rozoberaní svojej vodnej fajky sa v žiadnom prípade nenechajte odradiť prvotnými zakopnutiami či menšími lapsusmi. Je to v poriadku, chce to len tréning a pravidelný cvik. Veď napokon, nikto učený z neba nespadol a aj tí najskúsenejší majstri fajok nejako začínali!

Článok pre vás pripravil Vojtech