Ako funguje vodná fajka? Za všetkým je elementárna fyzika základnej školy

Ako funguje vodná fajka vám v dnešnom článku skúsime jednoducho a zrozumiteľne vysvetliť tak, aby ste po jeho prečítaní mohli hrdo vyhlásiť: “Mám v tom jasno!“ Tak sa teda pripravte, začíname.

Úplne prvá vodná fajka sa volala huka, je stará približne 500 rokov a odborníci za jej rodisko označujú Indiu. Ako vyzerala? Bola to obyčajná hlinená nádoba, v ktorej horelo uhlie pomiešané s tabakom. Vzniknutý dym sa odvádzal do blízko stojaceho vydlabaného kokosového orecha s vodou, kde sa filtroval a chladil. Takto upravený ho následne fajčiar cez dlhšiu dutú rúrku inhaloval. Ťažko posúdiť, do akej miery si to užíval. Nič lepšie však vtedy ešte nepoznal a musel sa jednoducho uspokojiť s tým, čo má.

Vodné fajky prešli odvtedy nespočetným množstvom inovácií, no hlavný princíp jej práce sa v priebehu stáročí vôbec nezmenil. Je prostý, no zároveň veľmi vynaliezavý a dôvtipný.

Vodnú fajku tvorí 6 hlavných častí! Ktoré to sú?

Aby ste pochopili, ako vodná fajka pracuje, musíte sa najskôr zoznámiť s jej konštrukciou. Najdôležitejšími časťami vodnej fajky sú korunka, tácka, ponorná tyč, telo, hadica a váza. Pozrime sa teraz na každý z týchto komponentov trochu bližšie a venujme mu pár riadkov.

Korunka na tabak

Korunka (bowl, miska) je najvrchnejšia časť vodnej fajky – ukladá sa do nej tabak alebo jeho beznikotínové náhrady (kamienky do vodnej fajky, pasta do vodnej fajky či príchuť do vodnej fajky) určené na fajčenie. Korunky môžu byť z kovu (eloxovaného hliníka), skla či silikónu, najčastejšie sa však vyrábajú z kvalitnej hliny, ktorá býva (no nemusí byť) ošetrená glazúrou. Klasické korunky (turecké) sú určené pre suchšie tabakové zmesi – vlhké fajčivo s vyšším obsahom melasy či glycerínu veľmi dobre zvládajú korunky typu Vortex alebo Phunnel.

Tácka/tanierik na popol

Tácka (tray) je kovový tanierik, ktorý sa nachádza tesne pod korunkou. Slúži na odkladanie žeravých uhlíkov počas fajčenia a zachytáva padajúci popol. Posedenie pri vodnej fajke je vďaka nej čistejšie a môže prebiehať bez obáv z prepáleného obrusa, koberca či plávajúcej podlahy.

Ponorná tyč

Ponorná tyč (stem, stonka) plní úlohu dymovodu. Tabakový dym ňou prúdi od korunky smerom nadol až do vody vo váze. Horná časť ponornej tyče sa v odborných kruhoch nazýva upstem a nachádza sa nad vázou. Dolná časť ponornej tyče, downstem, vedie dnu do vázy a na jej spodnom konci môže byť difúzor.

Telo vodnej fajky

Telo (body, heart) spája všetky ostatné časti vodnej fajky a svoje miesto má hneď nad hrdlom vázy. Prechádza ním ponorná tyč, spätný (výfukový) ventil na pripájajú sa naň adaptéry hadíc.

Hadica

Hadica (hose) privádza dym z fajky k ústam fajčiara. Jedným koncom je pomocou konektora s adaptérom či prostredníctvom závitu spojená s vodnou fajkou, na svojom druhom konci má založený náustok (mouthpiece). Moderné hadice sa vyrábajú z akostného a mimoriadne dobre udržiavateľného silikónu.

Váza

Váza (vase) je najspodnejšia časť vodnej fajky. Zabezpečuje stabilitu celého zariadenia, no jej hlavnou úlohou je čiastočná filtrácia a ochladzovanie dymu. Do vázy sa dáva čistá studená voda (s kúskami ľadu či bez) – kvôli zlepšeniu chuti dymu sa však zvyknú používať aj iné tekutiny, napríklad mlieko, čaj, džús, káva či riedeným alkohol.

Čo sa deje vnútri vodnej fajky počas fajčenia? Všetko je o prúdení tepla, dymu a chladení!

Pripravená vodná fajka sa do činnosti uvedie tak, že si fajčiar potiahne z náustka. Teplo zo žeravých kokosových uhlíkov sa tak cez perforovanú alobalovú fóliu dostane k tabakovej zmesi v korunke. Horúci vzduch prenikne tabakovou zmesou, následkom čoho sa vytvorí hustý dym. Ten potom prúdi ponornou tyčou smerom nadol, kde sa pomocou difúzora rozptýli do vody vo váze.

Vo vode vzniká množstvo bubliniek – práve tu sa tabakový dym chladí a nepatrne zbavuje drobných pevných častíc. Ochladený a prebublaný dym sa sústredí vo voľnom priestore vázy nad vodnou hladinou, odkiaľ hadicou postupuje ďalej až k ústam fajčiara. Pokiaľ všetko klape, ťah vodnej fajky je ľahký, hladký a plynulý. Je to nevyhnutnou podmienkou toho, aby si fajkár vedel svoje suché a chladné tabakové obláčiky vychutnať bez akýchkoľvek obmedzení a fakt naplno.

Ako funguje vodná fajka keď nefunguje správne? Chatrne – pomoc však existuje!

Ťahá vodná fajka obťažne, slabo dymí alebo zhasína? Niekde sa stala chyba! Zistiť, kde je pes zakopaný, býva občas ťažké, nie však nemožné. Príčin zlej funkčnosti vodnej fajky môže byť viac. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie – ku každému problému, samozrejme, vždy ponúkame pár dobre mienených rád či riešení.

Upchatá vodná fajka

Musí fajčiar na každé potiahnutie vynaložiť enormné úsilie? Vodná fajka bude s najväčšou pravdepodobnosťou nadmerne zanesená z dôvodu zanedbanej údržby. Príčinou však môže byť tiež iná mechanická zábrana v systéme, trebárs aj zaschnutý väčší kus tabaku s melasou. Celú fajku je potrebné rozobrať, prepláchnuť vlažnou vodou, poriadne prečistiť a po dôkladnom preschnutí znova poskladať. Zvláštnu pozornosť je nutné venovať dierkam korunky a difúzora, vnútrajšku hadice, náustka či ponornej tyče. Dobrá priechodnosť vodnej fajky je naozaj dôležitá.

Silno napchatá korunka

Tabaková zmes musí byť vo fajke naložená kypro a vzdušne. Nikdy by nemala siahať vyššie než 0,5 centimetra pod horný obvodový okraj korunky. Iba vtedy dokáže teplo z uhlíkov ideálne preniknúť cez tabak a poriadne ho prehriať. Príliš veľa a navyše utlačeného tabaku sa v korunke stáva nepriepustnou masou, ktorá z vášho fajčenia urobí poriadny kus trápenia.

Zle rozpálené uhlie a chybne upravený alobal

Kokosové uhlíky položené na korunke musia byť poriadne rozpálené a žeravé. Ak sú rozohriate málo a len slabo tlejú, kvalitný dym nečakajte. Nezabudnite ani na kontrolu perforácie alobalovej fólie. Keď sú dierky drobné a je ich málo, prúd tepla sa od uhlia k tabaku v korunke dostane len sčasti, ak vôbec. Ťah fajky je vtedy vskutku mizerný a dym by ste ňou nepretiahli ani vysávačom. Pomocníci, akými sú rozpaľovač uhlíkov do vodnej fajky, badcha, tarbuš či HMS dokážu v tomto smere skutočné zázraky!

Článok pre vás pripravil Vojtech